Pomoc rodičům dětí s poruchou autistického spektra přináší česká verze Simple Steps

26. 9. 2017

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky se rozhodla v návaznosti na rozšíření preventivních prohlídek u dětí v raném věku o včasný záchyt výskytu autismu podniknout další krok ke zlepšení péče o svoje klienty. Pojišťovna finančně přispěla ke vzniku české jazykové mutace projektu Simple Steps, ve kterých spatřuje první pomoc pro rodiny, jejichž dítě prošlo včasným záchytem s pozitivním výsledkem, tj. s podezřením na autismus.

Ilustrační obrázek

„VZP je ráda, že může touto cestou pomoci plnit jedno z opatření, která vyplývají z usnesení vlády č. 111 ze dne 8. února 2016. Tím vláda zavázala příslušné resorty k řešení situace osob s poruchou autistického spektra a jejich rodin,“ uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Simple Steps jsou multimediálním výukovým materiálem, který vychází z principů a praxe aplikované behaviorální analýzy. Projekt vznikl v roce 2007 v Severním Irsku a impulzem bylo pomoci rodičům lépe porozumět autismu a projevům chování jejich dětí. Materiál cestou jednoduchých kroků vysvětluje, co jsou behaviorální deficity, sebestimulující chování, příčiny záchvatů vzteku, agrese a jak s nimi nakládat, jak učit nové vzorce chování. Vše je názorně vysvětlováno animovanými modelovými situacemi, četnými grafikami a videotréninky.

Projekt "Česká verze Simple Steps – Pomoc pro rodiny dětí s PAS"  zajistil přístup k výukovým a pracovním materiálům rodičům i pracovníkům v  přímé péči o osoby s PAS.

„Výukový program je 24 hodin denně on-line přístupný z pohodlí domova či pracoviště. Umožní lépe pochopit projevy dítěte, navázat s ním kontakt, a to i v případech, kdy konečná diagnostika pedopsychiatrem či klinickým psychologem podezření na PAS u dítěte nepotvrdí. Projekt umožnil zajistit zdarma přístup do programu prvním pěti stovkám zájemců z řad rodičů dětí s podezřením na PAS, kteří jsou pojištěnci VZP,“ sdělila koordinátorka projektu Milena Němcová z  České odborné společnosti aplikované behaviorální analýzy.

Aplikovaná behaviorální analýza, věda vycházející z principů učení a chování, je efektivní propracovanou terapeutickou intervencí, která učí dítě s poruchou autistického spektra upraveným vzorcům chování. Využívá strategií na posílení, udržení a rozvoj vhodných dovedností a chování, zároveň uplatňuje postupy k eliminaci nebo transformaci nežádoucího chování a projevů. Efektivita ABA v terapii dětí s PAS je dokladována četnými studiemi a daty založenými na důkazech (EBM - evidence based medicine).

Milena Němcová
Česká odborná společnost aplikované behaviorální analýzy
www.csaba.cz; 420 608 467 128

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP ČR

Přílohy

Související články

 • Za dialýzu dá VZP 3,8 miliardy. Nově zaplatí lékařům za pomoc s rozšířením transplantací

  | Aktuality, Tiskové zprávy
  Lidé, jimž selžou ledviny a následně jsou dlouhodobě na dialýze, žijí kratší dobu, jejich život je po zdravotní stránce méně kvalitní a péče o ně je dražší než u těch, kteří podstoupí transplantaci. VZP proto v současnosti odstartovala pilotní projekt, který má vést k tomu, aby transplantací přibylo. Vybraná zdravotnická zařízení budou moci získat více peněz, pokud budou doporučovat pacienty s chronickým selháním ledvin na čekací listiny na transplantaci nebo aktivně vyhledají živé dárce. V loňském roce absolvovalo dialýzu 6 446 klientů VZP a transplantaci ledvin podstoupilo 262 pojištěnců nejsilnější tuzemské pojišťovny. Pokračovat

 • Účet za mrazy: Omrzliny, podchlazení… VZP dá za jejich ošetření ročně 10 milionů

  | Aktuality, Tiskové zprávy
  Mrazivé počasí, které v posledních dnech zasáhlo Česko, plní čekárny a ambulance. Jen s omrzlinami, podchlazením a dalšími přímými následky nízkých teplot skončilo v posledních třech letech v péči lékařů každoročně kolem tisícovky klientů VZP. Náklady na jejich léčbu přesáhly například v roce 2016 částku 12,3 milionu korun. Další mnohem vyšší sumy si mrazy vyžádají jednak kvůli komplikacím, které způsobují lidem s nemocným srdcem či třeba s dýchacími potížemi, a pak samozřejmě i kvůli tomu, že přibývá pacientů s chřipkou a běžnými nemocemi z nachlazení. Pokračovat

 • VZP zaplatila loni za lázně pro své klienty o 113 % více než před pěti lety

  | Aktuality, Tiskové zprávy
  Více než 1,7 miliardy korun dala loni Všeobecná zdravotní pojišťovna za lázeňskou léčebně rehabilitační péči pro své klienty. Za posledních pět let se tak každoroční balík peněz, které největší tuzemská pojišťovna zaplatila svým klientům za lázně, zvětšil o 113 %. Pro letošek navíc VZP naplánovala další navýšení a na lázeňskou péči vyčlenila už 1,85 miliardy. Pokračovat