Nová srdce za miliony! VZP jich už zaplatila stovky

 8. 7. 2013 | Tiskové zprávy, Zdravotní péče

Rovných 45 let uplyne zítra, tj. 9. července, od první transplantace srdce na území někdejšího Československa. Za tu dobu se tento výkon postupně stal více méně běžnou součástí tuzemské medicíny. Jen za posledních pět let dostali klienti VZP už 218 nových srdcí a částka, kterou za to pojišťovna zaplatila, přesáhla 225 milionů korun.

V roce 1968 se o první transplantaci srdce v Československu pokusil tým profesora Karola Šišky v Bratislavě. Čtyřiapadesátileté pacientce se podařilo srdce voperovat, ale vydrželo jen asi pět hodin. Od té doby udělal celý obor obrovský skok vpřed a Česká republika se zařadila mezi deset nejúspěšnějších zemí ve světě, co se týče počtu transplantací srdce na milion obyvatel.

Důležitý je ovšem nejen počet transplantací, ale i to, že se díky novému srdci výrazně prodlužuje život pacientů. Nejstarší člověk s transplantovaným srdcem v Česku je klientem VZP a nový orgán dostal v roce 2005, kdy mu bylo 74 let. Od té doby žije aktivním životem, stále pracuje a letos je mu 82 let. Druhý nejstarší klient VZP s novým srdcem oslavil letos 78. narozeniny a transplantace se u něj uskutečnila před 7 lety. Od transplantace třetího nejstaršího klienta VZP uběhlo dokonce 14 let a v pátek mu bylo 77 let. 

V Česku byla první transplantace srdce provedena 31. 1. 1984 v pražském IKEM. Později se k němu přidalo ještě Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. Pacientů, kteří dostávají nové srdce, postupně přibývá, což dokazuje i následující graf – v roce 2006 bylo klientům VZP 29 srdcí, loni jich bylo 54.

Může vás zajímat

  • První experimenty s přenosem srdce byly provedeny před více než 100 lety
  • První transplantaci srdce provedl v prosinci 1967 Christiaan Barnard v Jižní Africe
  • V posledních letech se ve světě transplantuje kolem 5500 srdcí ročně
  • Operace trvá obyčejně 3-4 hodiny
  • Srdce dárce nesmí být ponecháno mimo tělo bez oběhu déle než 4-5 hodin
  • Transplantace srdce zlepšuje stav nemocného významným způsobem
  • Zlepšení pozoruje nemocný již v prvních dnech po operaci
  • Rekonvalescence postupuje rychle, už v prvních týdnech se nemocný vrací k normálnímu životu 

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí