Lékaři spolupracují, VZP ušetří přes miliardu

11. 10. 2013

Pro VZP roční úspory nejméně 1,1 miliardy, pro pacienty záruka nulových doplatků a pro zdravotnická zařízení už brzy možnost odečíst si část předepsaných přípravků z lékového limitu. Pozitivní listy VZP fungují již sedm měsíců. Teď poprvé jsou k dispozici data o tom, jak se k novince postavili zdravotníci. A potvrzuje se úspěch: některých levných léků, které VZP doporučuje předepisovat namísto jejich dražších variant, píší lékaři oproti dřívějšku i dvakrát více.

Od března do dneška bylo na pozitivní listy zařazeno postupně devět přípravků - vždy jeden až dva v konkrétní terapeutické skupině - u kterých výrobce nabídl VZP slevu 30 %. Při stejném léčebném účinku jsou tak tyto léky levnější než ostatní. Pojišťovna jejich zařazením na pozitivní list doporučuje lékařům, aby v maximální možné míře sahali právě po nich.

Jedním z těch, které se na pozitivní list dostaly už od března, je například přípravek na snižování hladiny cukru v krvi Amaryl. „V červenci lékaři předepsali tohoto léku o 127 procent víc než v únoru, kdy ještě na seznamu nebyl,“ uvedl náměstek ředitele Petr Honěk. Podobně u přípravku Clopidogrel, který se na pozitivní list dostal od května – v červenci už ho lékaři předepisovali o 80 % více.

Peníze ušetřené díky tomu, že pacienti dostávají stejně účinné, ale méně nákladné léky, umožňují pojišťovně více hradit nákladná inovativní léčiva a další moderní postupy ve zdravotní péči. Přínos pro klienty je proto nesporný.

V dohledné době by ale měli výhody pocítit i sami lékaři, díky kterým se novinku daří uplatňovat v praxi. Podle toho, v jaké míře budou předepisovat přípravky z pozitivních listů, budou si pak moci odečítat z lékových limitů určité procento nákladů. A nad určitou hranici by měli mít možnost odečíst si od limitu dokonce náklady na veškeré léky z konkrétní terapeutické skupiny. To by je mohlo ještě více motivovat k úsporám, které nijak nesnižují kvalitu péče o pacienty.

„I tímto způsobem chceme lékařům za jejich vstřícný přístup poděkovat. Jen díky nim se daří pozitivní listy prosazovat do praxe,“ dodal náměstek Honěk.

Mgr. Oldřich Tichý

vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí