Komise vybrala další hůře dostupné lékárny, které dostanou bonifikaci. Už je jich 71

  17. 4. 2019

Ilustrační obrázek

Dalších třináct lékáren v hůře dostupných lokalitách získá pro letošní rok bonifikaci až 600 tisíc korun. V tomto týdnu je vybrala Komise pro bonifikaci lékárenské péče v nedostupných oblastech, jejímž předsedou je náměstek ředitele VZP David Šmehlík. Už v únoru přitom tatáž komise přiznala finanční podporu bezmála šedesáti lékárnám. Nyní se rozhodovalo o námitkách těch, které v únorovém výběru neuspěly.

V prvním kole podalo žádost o bonifikaci 113 lékáren a komise z nich vybrala 58, které splňovaly stanovená kritéria. Z těch, které neuspěly, jich 40 v řádném termínu využilo možnosti podat proti zamítavému stanovisku námitku. U 13 teď byla námitka posouzena jako opodstatněná a nárok na peníze navíc byl přiznán i jim.

„Jde o další krok, který usnadní lidem přístup ke zdravotní péči. Jsem velmi rád, že jsme našli funkční nástroj, jak podpořit dostupnost lékárenské péče i v hůře dostupných oblastech,“ uvedl již dříve předseda komise David Šmehlík. Kromě něj se na výběru podíleli i zástupci dalších zdravotních pojišťoven.

Kritéria pro přiznání bonifikace byla dohodnuta již v polovině prosince na jednání, jehož se kromě zástupců pojišťoven zúčastnili i zástupci lékárníků. Bonifikována může být jen lékárna, která je jediná v obci, dojezdová doba k nejbližší další lékárně je více než 10 minut, lékárna vydala za rok 2018 méně než 28 tisíc balení léčiv na recept hrazených z veřejného zdravotního pojištění a má smlouvu s alespoň jednou zdravotní pojišťovnou.

Bonifikace bude lékárnám vyplácena dvousložkově. Jedna složka je paušální a představuje 12 tisíc korun měsíčně. Druhá složka je výkonová, její výše se odvíjí od počtu vydaný léků. Lékárnám, které se žádostí uspěly, budou peníze vyplaceny zpětně od začátku letošního roku. Maximální výše vyplacené částky může činit 600 tisíc korun za celý rok 2019 a složí se na ni vždy jednotlivé zdravotní pojišťovny dle toho, jaký je poměr jejich klientů v daném kraji.

Lékárny, u nichž komise vyhověla podaným námitkám a doporučila jejich bonifikaci

Název poskytovatele

Místo provozování

Lékárna Dukovany, PharmDr. Mikolášová Eva

Kojetice

Trevin Pharm s.r.o.

Mšeno

Sanovia a.s.

Nové Město pod Smrkem

Nemocnice Český Krumlov

Horní Planá

Nemocnice Český Krumlov

Frymburk

Mgr. Irena Šálková, Lékárna Slavonice

Slavonice

Mgr. Martin Šťourač

Nová Bystřice

Lékárna U Matky Boží

Benešov nad Ploučnicí

Farmcare s.r.o.

Jince

Mgr. Vlasta Pavelková

Horní Suchá

PharmaCom CZ s.r.o.

Loket

Lékárna v Hnojníku

Hnojník

Mgr. Jitka Birasová

Brodek u Prostějova

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí