Chráníte se v zimě před sluníčkem stejně jako v létě?

 12. 4. 2016 | 

V zimě je sluníčko slabší než v létě, nicméně ochrana proti slunečnímu záření je doporučována i v zimě, zejména pokud jedete na hory.

Sluneční záření obsahuje složky UVA a UVB. UVA je záření, které bývá v lampách v soláriích, vyvolává urychlení stárnutí kůže. Důvodem je to, že dodává slunečnímu záření větší energii, a to pak snáze pronikne do hlubších partií kůže, která obsahuje buňky ovlivňující její pružnost. UVB je naopak částí slunečního záření, které je zodpovědné právě za vznik zhoubného melanomu.  Často tak tento druh melanomu vzniká u osob, které se v minulosti často spálily.

Intenzita ultrafialového záření (UVA, UVB) významně narůstá se zvyšující se nadmořskou výškou. Například v nadmořské výšce 1500 m je intenzita záření asi o 20 % větší než na hladině moře. Odrazem od sněhu, ledovců, bílého písku, vodních ploch zesiluje intenzita UV záření až o 85 %! Mylná je i domněnka, že pod vodou a pod mrakem není nutné se před sluníčkem chránit. Mraky zachytí UV záření jen omezeně. V letních dnech jimi pronikne až 90% intenzity slunečního záření. Půl metru pod hladinou je stále intenzita asi 40% intenzity na hladině.

Související články


Jaká jsou největší rizika vzniku melanomu?

Jaká jsou největší rizika vzniku melanomu?

Zhoubný melanom je nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Velký vliv na jeho vznik má ultrafialové záření a také vaše genetická výbava. Pokračovat