Zdravotní péče pro cizince ze zemí mimo EU by nás stála miliardy

 12. 2. 2015 | Z médií

V současnosti se diskutuje o možnosti, že by cizinci ze zemí mimo EU mohli stát normálními pojištěnci zdravotních pojišťoven jako čeští občané či cizinci s trvalým pobytem. Svaz zdravotních pojišťoven, ministerstva vnitra, financí i zdravotnictví s tím dlouhodobě vyjadřují nesouhlas, stálo by nás to totiž miliardy.

„Český systém zdravotního pojištění je jeden z nejobšírnějších v Evropě. Takový nemá Německo, ani Francie. Je založen na principu dlouhodobého připívání a solidarity," říká ředitel Pojišťovny VZP Robert Kareš. Zdravotně pojištěný tak může být český občan, nebo cizinec, který u nás má trvalý pobyt, či pracuje pro českého zaměstnavatele. Občané z EU u nás mají neodkladnou péči zdarma (platí jí jejich pojišťovna, stejně to dělají naše pojišťovny u našich občanů v zahraničí). Ostatní platí péči hotově, nebo si sjednají pojistku u komerční pojišťovny.

Stálo by to dvě až tři miliardy ročně

Proti rozšíření okruhu pojištěnců jsou pojišťovny i státní úřady z několika důvodů. Za prvé jsou nyní komerčně pojištění cizinci - osoby samostatně výdělečně činné s dlouhodobým pobytem a jejich rodinní příslušníci. OSVČ obecně přitom dnes nejsou svými odvody schopni z hlediska zdravotního pojištění pokrýt své náklady. A co se týká takzvaných státních pojištěnců, to znamená ženy na mateřské dovolené, těhotné, děti či senioři, tam je situace ještě horší.

„Jejich škodní procento je 364 procent. To znamená, že částku, kterou za ně odvádí stát, vyčerpají 3,64krát," upozorňuje Robert Kareš. „Pokud bychom tyto osoby převedli do zdravotního pojištění, bude to představovat nemalé náklady. Při změně systému by tedy ekonomické nevýhody pro stát byly jednoznačné." Ročně by to český systém zdravotního pojištění stálo dvě až tři miliardy korun.

Pozor na zdravotní turistiku

Za druhé se úředníci a i pojišťovny bojí zneužívání systému, takzvané zdravotní turistiky. „Zdravotní péče ve třetích zemích je výrazně horší a nic by cizinci zabránilo, aby si u nás řešil velmi drahé pojistné události. Už dnes se Všeobecná zdravotní pojišťovna potýká s tím, že někteří Rusové si u nás zakládají společnosti s ručením omezeným, aby u nás mohli absolvovat velmi nákladné operace," podotýká Robert Kareš.

Problém by nastal i u cizinců z vyspělých zemí. "Tam je péče na velmi dobré úrovni, na druhou stranu je velmi drahá. V Kanadě či Austrálii si lidé platí velice drahé pojištění a spoluúčast, takže by mohli mít zájem dostat zdravotní péči u nás," říká Robert Kareš.

Ministerstvo financí předloží novou úpravu

Jinou věcí je skutečnost, že u komerčního pojištění může dojít k překročení limitu pojistky a cizinec pak nemá nárok na zdravotní péči. „Zatím se to ale stalo pouze jednou," zdůrazňuje Robert Kareš. Vláda přesto začátkem prosince 2014 rozhodla, že i z tohoto důvodů bude komerční pojištění nastaveno nově.

Jednak by se měl zvýšit rozsah komerční pojistky a jednak by měl vzniknout nějaký garanční fond, do kterého by se odváděla určitá část příjmů z komerčního pojištění a z něhož by pak byly hrazeny tyto výjimečné případy. Ministerstvo financí má předložit svoji představu do konce letošního září.

Cizinci ze zemí mimo EU nyní mohou uzavřít smlouvu s kteroukoli pojišťovnou, která podniká podle českého nebo evropského práva. Pojistka v průměru stojí kolem 14 tisíc korun měsíčně. „Čínská, vietnamská, ukrajinská či americká pojišťovna nesmí vystavovat pojistky na území České republiky," uvádí Robert Kareš „Cizinci mohou u pobytu do tří měsíců zvolit cestovní pojištění, a to třeba ukrajinské pojišťovny, u delších pobytů se jim nabízí komerční pojištění u pojišťoven našich a evropských," dodává.

Zdroj: denik.cz