Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky

Příspěvek na vakcínu

Příspěvek na vakcínu

Přijďte si pro příspěvek na očkování proti HPV, smrtícímu meningokoku B, nebo pásovému oparu.

Více informací
Další aktuality
Další aktuality
Další aktuality
Další aktuality
Další aktuality
Další aktuality

V jakých případech hradí zdravotní pojišťovna testování na AIDS? Je pravda, že jsou testovány všechny těhotné ženy?

Ano, všechny těhotné ženy jsou povinně testovány na HIV pozitivitu, a to v rámci vyšetření, která se provádějí během vstupní prohlídky v těhotenské poradně. Tato povinnost je ukotvena v českém právním řádu v zákoně o ochraně veřejného zdraví. Je to nutné jak s ohledem na bezpečnost zdravotníků zejména při porodu, který většinou probíhá císařským řezem, tak s ohledem na matku a dítě. Těhotná žena nakažená virem HIV může infekci přenést na své dítě buď už během těhotenství, nebo během porodu a pak při kojení. Dnešní medicína může ale při včasné a správné léčbě výrazně snížit riziko nákazy pro dítě a snížit nebezpečí zdravotní zátěže pro matku.

Test na HIV je v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví možno provést u těhotných žen i bez jejich souhlasu. Sérologické vyšetření HIV se podle zásad dispenzární péče ve fyziologickém těhotenství, což je doporučený postup České gynekologické a porodnické společnosti, dělá plošně do 14. týdne těhotenství, výběrově ho lze zopakovat cca kolem 30. týdne těhotenství. Pokud je výsledek testu na HIV pozitivní, může žena samozřejmě zažádat o umělé přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je hrazena diagnostika HIV prováděná ve zdravotnických zařízeních poskytovatelů preventivní péče v případech léčebně preventivních postupů (což je i případ těhotných) a diagnostika HIV u dárců krve, tkání, orgánů a pohlavních buněk. U dárců krve, tkání, orgánů a spermatu se provádí povinné vyšetřování na HIV při každém darování, jen u dárkyň mateřského mléka jednorázově, před započetím dárcovství. Bez testu na HIV není darování přípustné.

Z veřejného zdravotního pojištění je také hrazeno testování na HIV v případech, kdy si to vyšetřovaný pojištěnec vyžádal. Nehrazená jsou ale vyžádaná anonymní vyšetření a vyšetření při soukromých a pracovních cestách do zahraničí. Rovněž nehrazená jsou vyšetření provedená ve Státním zdravotním ústavu a jiných zdravotních ústavech na žádost pojištěnce nebo v případech anonymních žádostí (viz zákon o veřejném zdravotním pojištění – § 30).

Pokud si chcete nechat udělat příslušné diagnostické vyšetření, nezapomeňte, že protilátky proti HIV se vytvářejí zpravidla 2–5 týdnů po nákaze. Takže aby byl výsledek testu skutečně spolehlivý, musí uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. O vyšetření byste měli požádat svého ošetřujícího lékaře.

Potřebné informace o AIDS i možnostech testování mimo systém veřejného zdravotního pojištění (anonymně, někdy i bezplatně) najdete např. na webových stránkách Národního programu boje proti AIDS v České republice http://www.aids-hiv.cz/ a České společnosti AIDS pomoc http://www.aids-pomoc.cz/. Poradit vám mohou také na bezplatných linkách 800 144 444 (HELP LINE AIDS) nebo 800 800 980 (nonstop linka pomoci ČSAP).

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Další otázky
Další aktuality
Kontaktujte nás - 952 222 222

E-komunikace


Pobočky

Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Praha Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj Mapa krajů

Úřední deska


O nás

Stáhněte si

© 2014 VZP ČR, Všechna práva vyhrazena