Chcete měnit zdravotní pojišťovnu? Pozor, ať nenaletíte, radí šéf VZP Kabátek

 14. 9. 2015 | Z médií

Největší zdravotní pojišťovna má nejhustší síť lékařů, poboček i nejvíce peněz na léčebnou péči

Uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, protože ta vaše nemá smlouvu se všemi lékaři, které byste potřebovali, nebo musíte jezdit na pobočku desítky kilometrů? Šanci na změnu máte letos tak trochu neplánovaně až do konce září.

Novinku zavedla až v létě schválená tzv. transparenční novela. Zkušenosti z posledních měsíců ovšem ukazují, že měnit pojišťovnu se nemusí vždy vyplatit. „Ozývají se nám stovky bývalých klientů, kteří se nechali nalákat konkurencí na slib nejrůznějších finančních bonusů a příspěvků. Sotva však podepsali přeregistrační formulář, pojišťovna, kterou si vybrali, slibované bonusy zrušila,“ varuje před neuváženými změnami ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek.

* Opravdu si některé pojišťovny troufnou lákat klienty na něco, co jim pak nedají?

Bohužel ano. Jednoduše oznámí, že byl vyčerpán finanční limit, který měly na konkrétní bonusový program vyčleněný, a lidé mají smůlu. Při náboru navíc využívají neznalost potenciálních klientů – napovídají jim, co všechno v danou chvíli nabízejí za příspěvky, ale už neřeknou, že se stanou jejich klienty až od dalšího roku. V té době už ale slibované benefity nemusí platit, pokud se je pojišťovna nerozhodne vyhlásit i pro další období.

* Pokud se vám teď tedy vaši bývalí pojištěnci ozývají, že takhle naletěli, můžete pro ně něco udělat?

Rádi bychom jim samozřejmě pomohli, ale není to v našich silách. Změnit pojišťovnu totiž podle zákona může každý jen jednou za rok. Na tom se nic nezměnilo ani schválením transparenční novely – termíny na změnu budou sice dva ročně, zatímco doposud byl jen jeden, ale přejít od jedné pojišťovny k druhé půjde stále jen jednou za rok. Každý by si to měl proto důkladně promyslet, protože když už se jednou rozhodne, bude to muset u té nové pojišťovny nejméně dvanáct měsíců vydržet.

* Podle čeho by se měli lidé rozhodovat, jestli pojišťovnu změní, případně jakou si vyberou? Nejrůznější příspěvky a bonusy jim zjevně může každý naslibovat, jak ho napadne…

Abych řekl pravdu, nechápu tak úplně toho, kdo se rozhodne změnit pojišťovnu jen na základě nabídky pár set korun jako příspěvku na plavání, na tábor nebo na antikoncepci. Zajištění kvalitních a dostupných zdravotních služeb je přece o mnoho důležitější než to, jestli mi pojišťovna přidá třeba na návštěvu tanečních kurzů částku srovnatelnou s cenou jedné či dvou lepších večeří v restauraci.

* Všeobecná zdravotní pojišťovna, kterou vedete, ale přece také nabízí lidem různé příspěvky a benefity…

Ano, ale jen jako okrajový doplněk. V prvé řadě našim klientům garantujeme nejkvalitnější a nejdostupnější zdravotní péči. Mají jistotu, že ať přijdou prakticky ke kterémukoliv lékaři, tak je ošetří. Celkem totiž máme smlouvy se 40 tisíci lékaři, nemocnicemi a dalšími zdravotnickými zařízeními. Stejně tak nemusí mít strach, že když si budou potřebovat něco vyřídit, budou muset na pobočku cestovat přes půl kraje – máme 185 klientských pracovišť v celé republice.

* A mají vaši klienti také jistotu, že bude dost peněz na péči o ně?

Samozřejmě, to je přece naše hlavní úloha. Na zdravotní péči dáme ročně skoro 150 miliard korun. Takže i pokud někdo potřebuje skutečně drahou léčbu, dostane ji. Jen pro představu: léčení za více než jeden milión korun jsme loni hradili pro 7666 klientů. Právě to, že lidem v případě nemoci zajistíme všechno, co potřebují, jsou hlavní benefity, které VZP nabízí. O takové věci by se lidé měli zajímat, když zvažují změnu pojišťovny, a nenechat se nalákat na pár stovek na ruku.

* Před časem se ale objevila reklamní kampaň, která tvrdila, že právě VZP na rozdíl od ostatních pojišťoven nehradí svým klientům drahou protonovou terapii…

A víte, jaká je skutečnost? Nenajdete jediný případ, kdy by odborníci z některého komplexního onkologického centra řekli, že pacient protonovou terapii skutečně potřebuje, a VZP by mu ji nezajistila. Naopak, léčbu protony už VZP uhradila devadesáti svým klientům a nadále platí, že ji uhradí každému, komu bude na základě seznamu diagnóz doporučených odbornou společností správně indikována. Schválně se zkuste zeptat ostatních pojišťoven, kolika klientům už uhradily protonovou terapii ony. Zjistíte, že i v tomhle je VZP na špici.

* Dobře, pojďme se ještě přece jen vrátit k těm příspěvkům a benefitům, od kterých jste mi utekl. Může VZP konkurovat i v této oblasti?

Řeknu pár příkladů a udělejte si obrázek sám. Příspěvek na pohybové aktivity dostalo od VZP v prvním pololetí skoro 120 tisíc lidí. Příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě si vyzvedlo 60 tisíc lidí. Dětem s bezlepkovou dietou přispíváme až šesti tisíci korunami ročně. Na očkování proti smrtící meningokokové infekci přidáváme dětem až 2600 korun, na očkování proti žloutence až 1000 korun. Přes sedm tisíc nastávajících maminek si už letos od VZP vyzvedlo příspěvek na screening Downova syndromu. A mohl bych pokračovat ještě hodně dlouho. Žádná z konkurenčních pojišťoven se těmto číslům ani neblíží.

* Chystáte v nabídce nějaké novinky?

Nejnověji jsme právě v uplynulých dnech zavedli příspěvek až 2500 korun na odvykání kouření. Pro celý zdravotní systém jsou totiž nemoci spojené s kouřením obrovskou finanční zátěží v řádech mnoha miliard korun. Každý odnaučený kuřák proto znamená ušetřené výdaje za péči. I proto se na odvykání kouření vyplatí lidem přispět, podobně jako třeba na snižování obezity či nadváhy. Podrobnosti a kompletní nabídku příspěvků pro klienty VZP najdou všichni na internetových stránkách klubpevnehozdravi. cz.

Zdroj: Právo