Jak správně napsat životopis?

Pokud hledáte vzor životopisu na internetu, naleznete jich mnoho. Jak ale vybrat ten správný? Vhledem k tomu, že žádný univerzální vzor neexistuje, připravili jsme pro Vás malý návod, na co ve svém životopise nezapomenout:

Jméno a příjmení, případně fotografie

Adresa - napište adresu, na které aktuálně bydlíte

E-mail a telefonní číslo

Vzdělání – chronologicky od poslední studované školy, nezapomeňte uvést dobu studia, název školy a studovaný obor. Pokud není studium ukončeno, uveďte předpokládané datum ukončení a formu studia (denní/dálkové studium). Podstatné pro potřeby životopisu jsou vysoká a střední škola, základní škola se neuvádí

Pracovní zkušenosti 

  • název společnosti a zastávaná pozice (pokud se nejedná o obecně známou společnost, je vhodné uvést také předmět její činnosti)
  • stručný popis Vaší náplně práce na dané pozici – současně můžete zmínit i významné úspěchy
  • začínejte poslední společností, uveďte období vašeho působení pomocí údajů měsíce a roku

Další zkušenosti, schopnosti a dovednosti

  • jazyky, které ovládáte alespoň na komunikativní úrovni
  • počítačové znalosti - programy, systémy a software
  • praxe při studiu nebo účast na zajímavých projektech
  • jiná činnost relevantní k hledané pozici

Součástí strukturovaného životopisu by měl být i stručný motivační dopis. V něm uveďte důvody, proč se ucházíte právě o toto zaměstnání. Motivační dopis Vám oproti strukturovanému životopisu otevírá prostor do určité míry projevit i své osobní názory a popsat Vaše konkrétní zkušenosti. Nezapomínejte, že tento dopis slouží také k tomu, aby si budoucí zaměstnavatel udělal určitý obrázek o Vašem projevu. Pozor na pravopisné chyby! Na závěr dopisu uveďte své jméno a kontaktní údaje.