Otázka týdne

V jakých případech hradí zdravotní pojišťovna testování na AIDS? Je pravda, že jsou testovány všechny těhotné ženy?

Ano, všechny těhotné ženy jsou povinně testovány na HIV pozitivitu, a to v rámci vyšetření, která se provádějí během vstupní prohlídky v těhotenské poradně. Tato povinnost je ukotvena v českém právním řádu v zákoně o ochraně veřejného zdraví. Je to nutné jak s ohledem na bezpečnost zdravotníků zejména při porodu, který většinou probíhá císařským řezem, tak s ohledem na matku a dítě. Těhotná žena nakažená virem HIV může infekci přenést na své dítě buď už během těhotenství, nebo během porodu a pak při kojení. Dnešní medicína může ale při včasné a správné léčbě výrazně snížit riziko nákazy pro dítě a snížit nebezpečí zdravotní zátěže pro matku.

Test na HIV je v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví možno provést u těhotných žen i bez jejich souhlasu. Sérologické vyšetření HIV se podle zásad dispenzární péče ve fyziologickém těhotenství, což je doporučený postup České gynekologické a porodnické společnosti, dělá plošně do 14. týdne těhotenství, výběrově ho lze zopakovat cca kolem 30. týdne těhotenství. Pokud je výsledek testu na HIV pozitivní, může žena samozřejmě zažádat o umělé přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je hrazena diagnostika HIV prováděná ve zdravotnických zařízeních poskytovatelů preventivní péče v případech léčebně preventivních postupů (což je i případ těhotných) a diagnostika HIV u dárců krve, tkání, orgánů a pohlavních buněk. U dárců krve, tkání, orgánů a spermatu se provádí povinné vyšetřování na HIV při každém darování, jen u dárkyň mateřského mléka jednorázově, před započetím dárcovství. Bez testu na HIV není darování přípustné.

Z veřejného zdravotního pojištění je také hrazeno testování na HIV v případech, kdy si to vyšetřovaný pojištěnec vyžádal. Nehrazená jsou ale vyžádaná anonymní vyšetření a vyšetření při soukromých a pracovních cestách do zahraničí. Rovněž nehrazená jsou vyšetření provedená ve Státním zdravotním ústavu a jiných zdravotních ústavech na žádost pojištěnce nebo v případech anonymních žádostí (viz zákon o veřejném zdravotním pojištění – § 30).

Pokud si chcete nechat udělat příslušné diagnostické vyšetření, nezapomeňte, že protilátky proti HIV se vytvářejí zpravidla 2–5 týdnů po nákaze. Takže aby byl výsledek testu skutečně spolehlivý, musí uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. O vyšetření byste měli požádat svého ošetřujícího lékaře.

Potřebné informace o AIDS i možnostech testování mimo systém veřejného zdravotního pojištění (anonymně, někdy i bezplatně) najdete např. na webových stránkách Národního programu boje proti AIDS v České republice http://www.aids-hiv.cz/ a České společnosti AIDS pomoc http://www.aids-pomoc.cz/. Poradit vám mohou také na bezplatných linkách 800 144 444 (HELP LINE AIDS) nebo 800 800 980 (nonstop linka pomoci ČSAP).

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí