Na začátku roku jsem byla na preventivní prohlídce u své zubní lékařky. Chodím pravidelně 2x ročně, na další mám termín v červenci, ale od února jsem těhotná. Na kolik preventivních prohlídek mám nárok? Na dvě v průběhu těhotenství a pak ještě na jednu? Celkem tedy na čtyři během tohoto roku?

V průběhu jednoho kalendářního roku máte u zubního lékaře jako těhotná nárok na celkem tři preventivní prohlídky. Samozřejmě pokud byste měla potíže (bolest zubu, vypadlá plomba atd.), budete ošetřena i mimo zmíněnou frekvenci a zdravotní pojišťovna tuto lékařskou péči zaplatí.

K vykazování preventivní péče u zubního lékaře slouží kód "Opakované komplexní vyšetření a ošetření registrovaného pojištěnce – preventivní prohlídka". Lze ho vykázat na dospělého pojištěnce jednou za kalendářní rok, u těhotných žen dvakrát v průběhu těhotenství. Mezi vyšetřeními u těhotných mají uplynout nejméně 3 měsíce a lékař musí při vykazování kódu preventivní prohlídky uvést diagnózu dohledu nad těhotenstvím. Preventivní prohlídka je zcela bezplatná.

Vedle této preventivní prohlídky stanovené vyhláškou MZ má dospělý pojištěnec u zubního lékaře (aniž by měl nějaké potíže) nárok ještě na jednu prohlídku plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Je vykazována jako "Péče o registrovaného pojištěnce nad 18 let věku". Lze ji vykázat jednou za kalendářní rok v rámci péče o dospělé, a to po vykázání kódu preventivní prohlídky. Mezi vyšetřeními je z odborného hlediska doporučeno dodržovat interval 5 měsíců.

Z veřejného zdravotního pojištění je ale možno u zubního lékaře za jeden kalendářní rok uhradit pouze 3 položky z kódů pravidelné péče, což je i preventivní prohlídka. V tomto roce vám tedy bude uhrazena preventivní prohlídka, kterou jste absolvovala začátkem roku, a dvě během těhotenství.