Úmrtí člena rodiny a vrácení přeplatků nad limit

 15. 6. 2020 | Regulační poplatky a doplatky

Máme po úmrtí člena rodiny nějaké povinnosti ve vztahu k jeho zdravotní pojišťovně? A co musíme udělat pro to, aby nepropadly přeplatky za léky, které od pojišťovny dostával zpět?

Úmrtí pojištěnce oznamuje zdravotní pojišťovně, resp. Centrálnímu registru pojištěnců do osmi dnů od zápisu do matriky příslušný obecní úřad pověřený vedením matriky. To znamená, že ve vztahu ke zdravotní pojišťovně, u níž byl dotyčný registrován, nemají jeho příbuzní nebo blízcí v souvislosti s úmrtím oznamovací povinnost. Není ani stanovena povinnost vrátit průkaz zemřelého pojištěnce, ale uvítáme, pokud se tak stane, i s ohledem na riziko možného následného zneužití průkazu neoprávněnou osobou.

Povinnosti ve vztahu ke zdravotní pojišťovně zemřelého mají dědicové jen v případě, že šlo o osobu samostatně výdělečně činnou (více zde).

Případné přeplatky započitatelných doplatků za předepsané léčivé přípravky částečně hrazené ze zdravotního pojištění nebo za potraviny pro zvláštní lékařské účely je potřeba buď uplatnit v průběhu řízení o pozůstalosti, nebo po jeho pravomocném skončení, kdy je nutné se s originálem usnesení soudu dostavit na kteroukoli pobočku pojišťovny a požádat podle výše nabytí dědického podílu o vyplacení příslušné části poplatků.

Pojišťovna na základě údajů z lékáren sleduje celkovou výši překročení limitu přeplatků u každého jednotlivého klienta. Finanční vypořádání přeplatku na doplatcích u zemřelého pojištěnce pak vychází z doručeného výsledku řízení o pozůstalosti, tzn. z toho, kdo je právním nástupcem zemřelého a v jakém rozsahu. Pokud soud zastaví řízení o pozůstalosti pro nemajetnost, zanechání majetku bez hodnoty nebo zanechání majetku jen nepatrné hodnoty, vydá se přeplatek osobě, která vypravila pohřeb. Ta je buď jmenovitě uvedena v usnesení o zastavení řízení, nebo musí doložit písemné vyjádření notáře o tom, že je osobou, která vypravila pohřeb.

Závazky pojišťovny jsou následně finančně vypořádány bankovním převodem nebo složenkou nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl předložen výsledek řízení o pozůstalosti. Tyto částky nelze vyplatit na pracovišti VZP v hotovosti.