Rakovina prostaty a preventivní vyšetření

 1. 11. 2021 | prevence a očkování

Rakovina prostaty patří k nejčastějším zhoubným nádorům u mužů. Jak probíhá vyšetření a kdy na ně můžu jít?

Absolvování preventivních prohlídek by mělo být běžnou součástí života každého člověka, i když se cítí fit a nemá pocit, že má jakékoli zdravotní obtíže. U karcinomu prostaty je znepokojující fakt, že onemocnění se ve většině případů rozvíjí, aniž by si muži povšimli jakýchkoli symptomů již v raném stádiu. Přitom nejúčinnější je léčba ve chvíli, kdy se nemoc odhalí včas.

K diagnostice onemocnění prostaty se jako základ používá vyšetření prostaty pohmatem (tzv. per rectum), které je součástí preventivní prohlídky u registrujícího všeobecného praktického lékaře. Ta se provádí a z veřejného zdravotního pojištění hradí jedenkrát za dva roky, zpravidla po uplynutí 23 měsíců od poslední preventivní prohlídky (dle vyhlášky č. 70/2012, o preventivních prohlídkách).

Pokud vznikne podezření na onemocnění prostaty, je jednou z diagnostických možností laboratorní rozbor krve, z něhož se stanoví hladina tzv. PSA (prostatický specifický antigen). Vyšetření může zajistit všeobecný praktický lékař, internista i urolog na základě klinického nálezu u pacienta. Kdo toto vyšetření chce absolvovat jen na základě svého vlastního rozhodnutí, bez lékařské indikace, musí si je uhradit.

Pro stanovení diagnózy karcinomu prostaty jsou pak nezbytná další vyšetření – např. zobrazení prostaty ultrazvukem, biopsie prostaty, případně počítačová tomografie (CT) či magnetická rezonance. Všechna tato indikovaná vyšetření jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Pokud nedojde k brzkému odhalení a včasné léčbě, mohou se rakovinotvorné buňky šířit z prostaty i do vzdálených částí těla, a to především do lymfatických uzlin a kostí. Účinně předcházet rakovině prostaty v podstatě nelze, proto jsou preventivní prohlídky u lékaře velmi důležité. Pokud rakovina prostaty určité příznaky vyvolá, bývají to potíže s močením, krev v moči, bolestivá ejakulace, příměs krve ve spermatu nebo potíže s erekcí.

Pozitivní anamnéza v rodině může znamenat zvýšený výskyt onemocnění i u dalších mužských členů rodiny. Pokud u vás nebo některého vašeho příbuzného byla rakovina prostaty v minulosti či přítomnosti diagnostikována, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem o možnostech vyšetření i pro ostatní mužské členy.

Povědomí o tomto onemocnění se snaží zvýšit pravidelná listopadová osvětová akce Movember. Jejím organizátorem je v České republice Nadační fond Muži proti rakovině. Muži si v rámci této kampaně nechávají narůst knír a nosí ho po celý listopad na podporu zvýšení povědomí o mužských nemocech. Důraz je kladen na včasnou detekci rakoviny varlat zejména u mladých mužů, starším mužům je doporučována pravidelná kontrola prostaty. Velký význam má dostatečná informovanost pacientů. Muži by se neměli bát či ostýchat mluvit o svém zdraví se svým lékařem.

Další informace se můžete dočíst v tiskové zprávě Je tu Movember! Měsíc prevence mužských onemocnění.