Otázka týdne

Dočetla jsem se, že pojišťovny budou všechny lidi zvát na preventivní vyšetření rakoviny. Kdy nás obešle VZP? Zajímalo by mě také, jestli jsou tato vyšetření povinná a kdo je bude platit.

Všeobecná zdravotní pojišťovna začne dopisy s informací o preventivních vyšetřeních týkajících se rakoviny prsu, děložního čípku a rakoviny střev a konečníku rozesílat v první polovině ledna 2014. Na preventivní, tzv. screeningová vyšetření takto budou zváni lidé z rizikových věkových skupin, kteří na ně nechodí, ne tedy zcela všichni pojištěnci. VZP počítá s oslovením 1,2 milionu klientů. Pozvánky na vyšetření prsu dostanou ženy od 45 do 70 let, děložního hrdla ženy mezi 25 až 70 lety a tlustého střeva a konečníku ženy i muži mezi 50 až 70 lety.

Adresné zvaní klientů, kteří podle našeho informačního systému neabsolvovali v patřičných intervalech screeningová vyšetření, bude probíhat vzhledem k počtu adresátů postupně po celý rok 2014 a může pokračovat i v roce 2015 – ukončení projektu je naplánováno na 30. června 2015. Nelze proto přesněji určit, kdy dopis dostanete. Obecně se bude VZP snažit zvát každý měsíc ty klienty, kteří mají v daném měsíci narozeniny – cílem je rovnoměrně rozdělit celou skupinu pozvaných, aby nebyly přetíženy lékařské ordinace.

S dopisem by měli oslovení jít k praktickému lékaři, ženy mohou vše vyřídit u svého gynekologa. Odeslat ženu na mamografii může jak praktický lékař, tak gynekolog, stejně tak kterýkoli z nich může provést vyšetření testem odhalujícím skryté krvácení ve stolici. Stěr z děložního hrdla samozřejmě provádí jen gynekolog.

Za vyšetření nic platit nebudete, jsou plně hrazená pojišťovnou. Klienti ani nejsou zváni na nějaká mimořádná vyšetření, ale na vyšetření, která už měli normálně absolvovat. Ačkoli totiž na všechny tři zmíněné onkologické problémy u nás existují preventivní screeningové programy, chodí na ně výrazně méně lidí, než je potřeba.

Zajištění onkologického screeningu je sice běžnou součástí preventivních prohlídek u praktického lékaře, resp. gynekologa, ale i když na ty pacient přijde, není to ještě zárukou, že "si nechá udělat" i zmíněná screeningová vyšetření. Povinná sice (zatím) nejsou, ale každý, kdo na ně má nárok, by měl této příležitosti využít. Proto také bude rozesílána i druhá vlna dopisů – kdo nebude reagovat na první, dostane s odstupem další.

Test na okultní krvácení do stolice v rámci screeningu nádorů tlustého střeva a konečníku by měl každoročně podstoupit každý člověk mezi 50 a 55 lety, ve věku od 55 let pak jednou za 2 roky. Poctivě však na prohlídky dochází sotva 10 % klientů VZP.

Screening nádorů děložního hrdla prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního hrdla by měly ženy absolvovat každoročně a screening nádorů prsu prostřednictvím mamografie by si měla nechat udělat každá žena od 45 let jednou za dva roky. U obou těchto preventivních prohlídek se účast klientek VZP pohybuje kolem 45 %.