Můžu podat Přehled OSVČ on-line

 7. 3. 2022 | OSVČ, VZP Point, Moje VZP

otazka-tydne

Můžu podat Přehled OSVČ on-line? Co pro to potřebuji?

Ano, Přehled o výši daňového základu OSVČ můžete podat on-line prostřednictvím  aplikací e-VZP – Moje VZP nebo VZP Point. Elektronické podání lze tak jednoduše udělat bez front z pohodlí domova či kanceláře během několika jednoduchých kroků. A navíc tak můžete předejít případné chybě při vyplňování – formulář obsahuje kontrolní mechanismy a upozorní vás na špatně vyplněné části.

Jestliže jste zaregistrovaní ve webové aplikaci Moje VZP, vyplníte Přehled OSVČ snadno a rychle. Aplikace vás celým procesem provede a sama ze systému VZP načte do formuláře většinu potřebných dat – čerpá totiž informace přímo ze systému VZP (např. úhrn zaplacených záloh, dobu pojištění). Následná kontrola automaticky doplněných informací vám zabere pár minut a případně jen doplníte chybějící údaje, které systém VZP nemá k dispozici. Formulář je interaktivní, a proto sám doplní úhrn zaplacených záloh, spočítá pojistné a případný přeplatek nebo nedoplatek na pojistném.

Přehled OSVČ můžete také podat prostřednictvím administrativního portálu VZP Point. V navigaci vyberete možnost NOVÉ PODÁNÍ, kliknete na „Přehled o výši daňového základu OSVČ“ a tlačítko „Vyplnit formulář“. Vyplnění potřebných údajů vám zabere chvíli. Jakmile budou informace zpracovány, v záložce „ODESLANÁ PODÁNÍ“ naleznete výsledek zpracování, tedy případně i to, jestli v přehledu nejsou nějaké nesrovnalosti.

Další možností je použít webový interaktivní formulář zveřejněný na stránkách VZP v sekci Plátci. Formulář vás při vyplňování povede a příslušné částky za vás spočítá. Pozor, takto vyplněný formulář je třeba vytisknout, podepsat a poslat poštou na centrální adresu VZP ČR, P.O.BOX 111, 586 11, Jihlava, případně podat prostřednictvím datové schránky (i48ae3q).

V případě, že ještě aplikace e-VZP nepoužíváte, zaregistrujte se do Moje VZP, díky čemuž získáte i přístup na administrativní portál VZP Point. Pokud máte NIA prostředky, nebudete dokonce ani muset čekat na doručení aktivačního klíče – stačí na registrační stránce kliknout na políčko „přihlásit se pomocí NIA“ a registrace i s aktivací proběhne v několika krocích plně on-line během pár minut.

Další užitečné informace k Přehledu o výši daňového základu OSVČ naleznete v rubrice Plátci – Informace.

Zpracováno dne 7. 3. 2022