Podpora znevýhodněných občanů

Podpora znevýhodněných občanůSpolečenská odpovědnost firem je postoj k okolí. Lze ji vnímat i jako příležitost pomoci okolí řešit problémy, které jsou obecně opomíjeny nebo kde vázne nebo končí role státu.

VZP podporuje aktivity zaměřené na sociálně znevýhodněné skupiny obyvatel, zejména projekty zaměřené na integraci znevýhodněných skupin občanů do společnosti.

Jednou z oblastí, kde VZP sehrává svou roli společensky odpovědné firmy, je zaměstnávání handicapovaných. V současné době ve VZP pracuje na 80 zdravotně postižených. VZP chce také pomáhat hendikepovaným studentům s jejich vstupem na trh práce. Nabízí vhodné volné pozice a především aktivně mezi hendikepovanými vyhledává potenciální kandidáty ke spolupráci. Je také zapojena do projektu Metropolitní univerzity Praha a Nadačního fondu pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Tato aktivita umožní získat odbornou praxi desítkám studentů s pohybovým postižením.

Zdravotně postižení v rámci dlouhodobého projektu pro hendikepované mohou průběžně zasílat svoje životopisy a motivační dopisy na všechny regionální pobočky. Samozřejmostí jsou bezbariérová pracoviště, parkování pro invalidy, upravené výtahy či toalety i individuální řešení pracovních pomůcek a podmínek.

V roce 2016 Všeobecná zdravotní pojišťovna uspěla jako jediná zdravotní pojišťovna v Česku v soutěži Zaměstnavatel roku. Za svůj přístup k lidem s hendikepem získala 2. místo v kategorii Zaměstnavatel bez bariér. Garantem této kategorie je Konto Bariéry.

Zaměstnanci VZP - ambasadoři našeho preventivního projektu VZPoura úrazům.

Podporujme zdravou práci!

VZP je partnerem projektů „Ochranná známka Práce postižených“, „Zaměstnanec roku“ (myšleno se zdravotním postižením). Ochranná známka, kterou vlastní Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postiženým (NFOZP), je od roku 2010 zařazena mezi 19 národních certifikovaných známek kvality. NFOZP nechce svými projekty vzbuzovat soucit. Naopak. Lidé se zdravotním postižením jsou hrdí, že něco umějí, že nepotřebují dávky od státu a dokážou se uživit sami. Cílem nadačního fondu je tedy pomáhat lidem se zdravotním postižením k tomu, aby mohli dlouhodobě pracovat. Součástí aktivit NFOZP byla také kampaň Jsou zdraví?, kterou VZP podpořila. Měla za cíl zábavnou formou upozornit na nesmyslnou práci, kterou dokážou udělat zdraví lidé, a poukázat na paradoxně kvalitní (a ochrannou známkou Práce postižených certifikovanou) práci firem zaměstnávajících zdravotně postižené osoby. Více informací na www.jsouzdravi.cz a www.nfozp.cz.

VZP podpořila také např. unikátní projekt Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) s názvem Srdcerváči. Srdcerváčem se může stát každý. Stačí si na www.srdcervaci.cz vybrat z katalogu unikátních dárků nebo zážitků, které není možné běžně koupit. Kdo si pořídí jeden ze stovek originálních dárků nebo zážitků pro sebe či pro své blízké, získá nejen běžně nedostupnou věc, ale zároveň pomůže odstranit část fyzických i mentálních bariér v zaměstnávání zdravotně postižených.

VZP sama využívá práci „chráněných dílen“, je-li to možné, například pro výrobu PF, kalendářů pro zaměstnance VZP nebo pro tisk oficiálních materiálů pojišťovny – výroční zprávy a ročenky.

V rámci občanské solidarity se VZP zaměřuje na podporu zdravotně znevýhodněných občanů.

S Nadací Charty 77 a jejím Kontem Bariéry VZP řadu let spolupracovala na činnostech zaměřených na plnohodnotné zapojení zdravotně a sociálně znevýhodněných spoluobčanů do společnosti, cílené i na občany a na dobrovolné a profesionální pracovníky, kteří o tuto skupinu obyvatel pečují.

Opakovaně VZP podpořila MDA RIDE– benefiční jízdu na pomoc lidem se svalovou dystrofií. Cílem této benefiční akce, konané pod heslem Jedeme v tom s vámi, a všech aktivit asociace MDA (asociace muskulárních dystrofiků) je pomoci lidem s tímto nervosvalovým postižením a snaha získat maximální množství prostředků pro asociaci, která je sdružuje.

VZP dlouhodobě spolupracovala s občanským sdružením NEdoklubko, které podporuje rodiny s předčasně narozenými dětmi. OS Bylo založeno z iniciativy rodičů nedonošených dětí a klade si za cíl pomáhat všem, kterým se předčasně narodilo dítě. Snaží se zajistit pro rodiče informace, odpovídat na jejich otázky, zprostředkovat kontakt s ostatními rodinami a poskytovat emoční podporu.

V letech 2011 a 2012 podpořila VZP v rámci projektu Rakovina věc veřejná předávání Ceny Nadi Urbánkové. Projekt nazvaný „Pošli příběh“, který organizuje Nadace Rakovina věc veřejná – nadace pro výzkum rakoviny, má prostřednictvím konkrétních pacientských příběhů pomoci těm, kteří také svádějí boj s rakovinou.

VZP byla v roce 2010 partnerem akce "Hledá se SuperInzulín a SuperInzulína"aneb Nejsme z cukru, jenom máme cukrovku! Tato soutěž měla za cíl představit jako vzor ostatním diabetikům samostatné, šikovné a nadané děti, které neváhají sportovat, cestovat, věnovat se svým koníčkům.

V roce 2010 podpořila VZP vznik kavárny Lékořice při Thomayerově nemocnici.

VZP byla několik let oficiálním partnerem Českého tenisového turnaje vozíčkářů a dalších aktivit Českého svazu vozíčkářů i partnerem turnaje stolních tenistů se zdravotním postižením, který pořádá Liga bez bariér.