Jak často má pacient nárok na brýle, případně samostatně na brýlové čočky?

Dospělí pacienti mají nárok na nové kompletní brýle (brýlové čočky plus obrubu) hrazené z veřejného zdravotního pojištění v souladu se zákonem jedenkrát za tři roky (tzv. směrná doba užití). Samozřejmě pokud dojde ke změně a je nutné zkorigovat vadu jinými dioptrickými brýlovými čočkami, je nárok na úhradu brýlových čoček vždy, bez ohledu na směrnou dobu užití.

Pojišťovna plně hradí čočky v základním provedení, tzn. v takovém, kdy čočka plně kompenzuje dotyčnou vadu a zároveň je její provedení nejméně ekonomicky náročné. Na obruby pojišťovna připlácí 150 Kč (1x za 3 roky). Jestliže si vyberete čočku či obrubu dražší, musíte rozdíl v ceně dorovnat. Každý smluvní optik má ale povinnost nabízet základní sortiment brýlových čoček a obrub, jejichž cena nepřesahuje úhradu pojišťovnou.

Jestliže má pacient více než tři dioptrie do dálky, má nárok na dvoje kompletní brýle. V takovém případě od svého očního lékaře dostane dva Poukazy na brýle a optické pomůcky. Tento nárok se nevztahuje na brýle na blízko. Teoreticky tedy pacient může obdržet jednou za tři roky celkem tři Poukazy na nové kompletní brýle – dva na brýle na dálku a jeden na brýle na blízko.

TIP: Jste-li členem Klubu pevného zdraví, můžete využít slev na brýle u vybraných prodejců.

Související otázky pro téma: Zdravotní péče