VZP zvyšuje efektivitu elektronické komunikace se svými partnery

 29. 7. 2015 | Elektronická komunikace

V souladu s březnovým oznámením na webu VZP ČR přistoupila pojišťovna na výrazné přepracování jednoho z komunikačních nástrojů, tzv. B2B adapteru. Úprava adapteru označovaného jako „Partner v privátní síti“ (PPS) byla provedena na základě vyhodnocení způsobu využívání zabezpečené elektronické komunikace pomocí B2B služeb. Všechny realizované změny vycházejí z požadavků našich partnerů, a proto věříme v jejich pozitivní přijetí a hojné využívání.

Původní velmi restriktivní adaptér PPS bude ze strany VZP plně podporován pouze do konce prosince 2015 a od začátku ledna 2016 bude dále rozvíjen pouze nový adaptér. Pokud nedojde k úpravě vašeho programu, hrozí od 1. 1. 2016 ztráta funkce přímého odesílání dat ke zpracování VZP.
O zmíněné úpravě B2B komunikace byli všichni evidovaní dodavatelé s dostatečným předstihem informováni a lze tedy do konce roku 2015 očekávat úpravu vašeho programu zaměřenou na úpravu komunikace s VZP ČR.

Přesto však doporučujeme, obsahuje-li váš program funkci přímého odesílání dat ke zpracování do VZP obvykle spojenou s načítáním vytvořených odpovědí z VZP, ověřit si u dodavatele vašeho programu používaný způsob elektronické komunikace.

Nové komunikační rozhraní bylo prověřováno externími testery ze softwarových firem s významným zastoupením na trhu, kteří prováděli testování  pomocí postupů blízkých činnostem standardního partnera VZP. Na základě jejich připomínek došlo k drobným doplněním, která ale měla významný pozitivní vliv na způsob zpracování přijímaných odpovědí z VZP.

Po úspěšném ukončení testů je od 21. června 2015 dostupná nová sada služeb PPS pro plošné produkční využití.

Zásadní výhody nového adaptéru:

  • možnost odesílání hromadných podání shodného typu
  • není striktně vyžadováno vyzvednutí odpovědi před odesláním nového podání – systém sleduje překročení celkového počtu nevyzvednutých odpovědí a současně maximální dobu (stáří) nevyzvednutých odpovědí
  • digitálně je nutné podepisovat pouze podání odesílaná do VZP ke zpracování, technologické služby spojené s příjmem odpovědí z VZP již podpis nevyžadují