Navštivte Stan proti melanomu

19. 4. 2016

Ve dnech 2. a 3. května v Praze, 9. května v Brně a 10. května v Ostravě si můžete nechat zdarma vyšetřit svá kožní znaménka a pigmentové skvrny. Akci Stan proti melanomu, která chce upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci, opět podporuje Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Ilustrační obrázek

V roce 2016 se koná již 10. ročník této úspěšné akce. O úspěšnosti přitom vypovídá nejen velké množství zájemců o vyšetření, ale i konkrétní výsledky: jen loni bylo vyšetřeno celkem 3 734 návštěvníků a zjištěno 34 melanomů, 67 bazaliomů a 29 spinaliomů. Za uplynulých 9 let navštívilo Stan přes 26 tisíc návštěvníků a podařilo se odhalit téměř 300 melanomů.

Stan proti melanomu můžete navštívit vždy od 10 do 18 hodin:

  • 2. a 3. května v Praze, Václavské náměstí (na úrovni Opletalovy ulice)
  • 9. května v Brně, náměstí Svobody
  • 10. května v Ostravě, Avion Shopping Park

Organizátoři doporučují vyšetření osobám se světlou kůží a pihami, s větším množstvím mateřských znamének (nad 50), s měnícím se pigmentovým znaménkem nebo s nově vzniklým znaménkem po 35. roce věku a také lidem, kteří se v dětství spálili nebo pravidelně tráví dovolenou "na jihu" a samozřejmě těm, v jejichž rodině se melanom vyskytl.

Na vyšetření by vás mělo přivést zejména zvětšování znaménka do plochy, jeho vyvýšení nad úroveň kůže, změna barvy (černá barva nebo přítomnost více odstínů), velikost více než 5 mm v průměru, krvácení, svědění nebo červený lem a také vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce.

Akci Stan proti melanomu zajišťuje tým dermatologů FN Královské Vinohrady, Masarykova onkologického ústavu a FN Ostrava. Pacientům s nálezem na kůži bude opět zajištěna návaznost na odborné pracoviště, na které se mohou obrátit.

Další informace o akci samotné, o možnostech vyšetření i o prevenci melanomu najdete na stránkách www.melanom.cz.

Pokud nestihnete Stan proti melanomu navštívit, připomínáme, že od VZP můžete dostat až 500 korun na vyšetření kožních znamének dermatoskopem v ordinaci lékaře. Více se dočtete na www.klubpevnehozdravi.cz.