Chci si vydupat přístup jako v cizině

 4. 2. 2013 | Z médií

Živelné škrty v nemocnicích končí. Nový ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek chce vypjatou situaci uklidnit. A odsouvá finální rozhodnutí na rok 2015. Do té doby budou léčit některé nemocnice s podmínkou.

* LN Dříve jste se staral o chod fakultních nemocnic na ministerstvu zdravotnictví, teď řídíte největší zdravotní pojišťovnu. Jak je možné, že se systému nedaří udržet na uzdě peníze v nemocnicích?

Když jsem byl na ministerstvu, chtěli jsme vytvořit pravidla, která donutí managementy nemocnic k tvrdým opatřením. Neumím si představit, že by dnes šéfové státních či krajských nemocnic utratili korunu navíc,u materiálů či služeb.

* LN Jaká pravidla to přesně jsou?

Chceme využívat pozitivních listů, pořádat soutěže na internetu a získávat bonusy. Vidíme i to, že ceny některých výrobků na trhu v čase rapidně klesají.

* LN Tato opatření už ale platí delší dobu, přesto jsou třeba přístroje v nemocnicích stále předražené...

Je pravda, že některé věci jsou tady dražší než v cizině. Je to velký boj. Je třeba vydupat si, aby firmy nabízely našemu malému trhu výrobky za stejné ceny, za jaké je nabízejí trhu velkému. Třeba v Německu.

* LN Problém ale nebude jen v malém trhu. Nedávno mi vyprávěl ředitel jiné pojišťovny, že nemocnice švindlují – nakupují prý materiál za nižší ceny, než jaké pak účtují pojišťovnám. Tytéž služby pak nabízejí dvakrát dráž než poctivější konkurenční špitál vedle.

To, co říkáte, by se samozřejmě dít nemělo. Pokud bychom něco takového zjistili, je to na revizi a vratku. Ale já nechci podezírat naše obchodní partnery, že to dělají.

* LNA kontrolujete je?

Asi před měsícem jsme třeba při jedné revizi zjistili, že nám laboratoř vykazovala jiná vyšetření, než jaká dělala. Zaznamenávala mnohem dražší genetická vyšetření, přitom ve skutečnosti dělala levnější mikrobiologická. Chceme teď po ní zpět 90 milionů.

* LN Nebyla by právě lepší kontrola nemocnic, které léčí za výrazně vyšší ceny než ostatní, cestou, jak ušetřit?Místo živelného rušení lůžek.

Jistě. No, a k tomu živelnému rušení lůžek: loni se skutečně situace vyhrotila. Na jedné straně stála pojišťovna s ne úplně konstruktivním přístupem k poskytovatelům, na druhé straně nemocnice. Proč to tak bylo, to nechci hodnotit. Já chci napětí odstranit. A zajistit, aby nemocnice pro klienty fungovaly naprosto stejně jako v posledních letech.

* LN Přesto dostaly některé nemocnice smlouvu s dodatkem, že třeba s ušním se ještě uvidí.

To bylo všude tam, kde jsme měli k danému oddělení nějaké připomínky. Nemocnice smlouvu bez problémů dostala na celých pět let, ale její ORL má prozatím jistých jen 18 měsíců. Během nich bude muset třeba doplnit personál či techniku. Pokud to neudělá, zanikne. A pak se o pacienty postarají v jiné nemocnici.

* LN Kolik nemocnic nějakou takovou podmínku má a kterých odborností se to nejčastěji týká?

Řádově si troufnu říct, že u nemocnic krajského typu se to bude týkat kolem pěti procent poskytovaných služeb. Toto číslo ale berte s rezervou. Na odbornosti nedokážu odpovědět, je to hodně individuální.

* LN Ministerstvo plánovalo, že se zrušená akutní lůžka přemění na lůžka pro následnou péči...

Někde byla lůžka zcela zrušena a péče se přesunula do jiného zdravotnického zařízení. Jinde ale byla lůžka skutečně přeměněna na následná. Záleží vždy, jak moc v daném regionu tato lůžka chybí.

* LN Takže o kolik míň teď máme akutních lůžek, a o kolik víc naopak těch následných?

Meziročně se zrušilo 2679 akutních lůžek, o 546 je víc následných.

Zdroj: Lidové noviny