150 závažných onemocnění odhaleno během 5 odpolední

25. 7. 2019

Své zdraví do Blesk ordinace si před prázdninami přišlo ověřit více než 10 tisíc lidí. Bohužel ne všichni odcházeli s tím, že je vše v pořádku...

Ilustrační obrázek

V rámci akce pod názvem Blesk Ordinace, na které se VZP podílela v roli generálního partnera, se uskutečnilo na centrálních náměstích v pěti městech pro všechny zájemce zdravotní odpoledne. Stany 72 mobilních ordinací prošlo přes 10 tisíc návštěvníků, kteří absolvovali více než 15 tisíc vyšetření. Ta zajistili lékaři Nemocnice České Budějovice (16. 5.), Fakultní nemocnice Hradec Králové (22. 5.), Vojenské nemocnice Klášterní Hradisko, Olomouc (28. 5.), Slezské nemocnice Opava (5. 6.) a Všeobecné fakultní nemocnice Praha (12. 6.).

Největší fronty se ve všech městech tvořily u ordinací zaměřených na preventivní vyšetření kožních znamének a plic spirometrem. Ale ani další stánky zaměřené na vyšetření zraku, cukrovky, tlaku nebo třeba na lékovou poradnu nebyly prázdné. Lékaři celkem odhalili 57 zhoubných nádorů kůže, 61 závažných plicních onemocnění, 14 onemocnění cukrovkou či 18 vážných podezření na šedý zákal.

Akce byly doprovázené velkou mediální propagací, zejména v místě konání zdravotních odpolední a v deníku Blesk, který se důležitosti prevence v době akce intenzivně věnoval a vydal mimo jiné i pět Průvodců zdravím formou speciální přílohy. Zástupci VZP se pak aktivně zapojili přímo do moderovaných odpoledních programů věnovaných prevenci a návštěvníci se mohli zastavit i v nepřehlédnutelném červenobílém stánku VZP, kde dostali nejen informace týkající se prevence, ale dozvěděli se i o benefitech nebo o možnosti přeregistrace k VZP.