Nevhodná kombinace léků? Může i zabít

 20. 8. 2014 | Z médií

Nová internetová poradna pacientům odhalí, zda mix léčiv, která užívají, není potenciálně smrtelný. Poradí také, jakým jídlům se vyhnout.

Dávkovač, v němž jsou tabletky snad všech barev duhy – tak vypadá užívání léků u nejednoho českého seniora. Jen málokterý ale ví, že brát některé z nich současně není nejlepší nápad, protože se účinky buď znásobí, nebo vynulují. Léky jim totiž často předepíše několik různých doktorů, kteří o sobě vzájemně nevědí, nebo přinejmenším nemají tušení o tom, co za další medikaci pacient bere. Při užívání pěti a více různých přípravků najednou je přitom téměř jistota, že na sebe budou vzájemně reagovat.

Máte podezření, že vy nebo některý váš příbuzný bere léky, jejichž kombinace nemusí dělat dobrotu? Nově si ji můžete nechat ověřit v internetové poradně znamsveleky.cz. Na stránkách vyplníte formulář, které přípravky a v jakých dávkách berete (půlky tablet zaokrouhlujte nahoru), a do dvou až sedmi dnů vám e-mailem přijde odpověď, nakolik je kombinace riziková. Navíc se dozvíte, na která jídla a nápoje byste si měli dát pozor, protože mohou účinky léku také ovlivnit. Samozřejmě nejde o náhradu odborných rad lékaře.

„Za první dva měsíce fungování poradny jsme odhalili téměř 150 interakcí a 40 duplicit, tedy užívání dvou léků se stejnou účinnou látkou,“ přibližuje Jakub Dvořáček z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Právě zmiňované duplicity nejenže mohou poškodit zdraví pacienta, protože dostane dvojnásobnou dávku přípravku, ale navíc zatěžují zdravotnický systém. V Dánsku, Británii či Kanadě proto využívají elektronizaci, která umí dvojí předepisování stejné účinné látky odhalit.

„U nás je elektronizace stále třaskavým tématem. Snažil jsem se aspoň podpořit povinný elektronický recept, protože může riziko interakce snížit,“ podotýká Jiří Skalický ze sněmovního výboru pro zdravotnictví s tím, že dokud nebude elektronizace povinná, systém fungovat nebude. Zatím to ale vypadá, že sněmovna povinný e-recept od začátku příštího roku opět odloží.

Miliardové úspory

„VZP má proto ve fázi záměru rozmyšlený vlastní projekt. Jde o rozšíření existujícího softwaru, který lékaři už teď využívají při předepisování léků. Nová aplikace by měla pomoci odstranit jak lékové interakce, tak duplicity, a to zejména u praktických lékařů. Orientačně by mohla být spuštěna příští rok. Náklady by se měly pohybovat v jednotkách milionů korun, úspory, které by to přineslo, by měly být nejméně o řád vyšší,“ říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Že při nepromyšleném braní léků může jít leckdy o život, si už ověřili ve Velké Británii. Tam půl roku monitorovali pacienty nemocnice se spádovou oblastí zhruba stejně velkou, jako je jeden český kraj. Zjistili, že nežádoucí účinky léků mohou za více než šest procent všech hospitalizací. Téměř pětinu těchto případů pak způsobily právě lékové interakce.

Které kombinace jsou nejnebezpečnější? Pokud pomineme případy, kdy je účinek léku eliminován a pacient například při infekci zůstává prakticky neléčen, existují interakce, při nichž se hladina dané látky v těle závratně zvýší. Rekordmanem v tomto směru je smíchání jednoho druhu hypnotik, který teď v ČR není registrován, s antidepresivem. To způsobí, že se hladina léku na spaní zvýší zhruba dvěstěkrát.

Autor: Michaela Koubová
Zdroj: Pražský deník